Perakende Sektöründe Tablet Kullanımı

 

 

Perakende Sektöründe Tabletler

Günümüzde yeni tabletler değişik üreticilerin POS cihazlarını destekler, çok sayıda aksesuar ile birlikte kullanılabilir hale gelmiştir. Hatta kablosuz olarak fiş yazdırabilme gibi çözümler enteresan özellikler olarak piyasada bulunabilmektedir.

 

Bayilere sorulduğunda müşterilerinin IPAD tarzı tabletler kullandığını, bu tür tabletlerin perakende alanı için uygun olmadığını, kolayca kırılma, çalınma, POS yazılımı ile uyumlu çalışmama gibi sorunlarla karşılaşıldığını, IPAD tarzı fakat daha dayanıklı ve Windows işletim sistemli bir ürün olsa daha çok satışını yapabileceklerini belirtirler. Aslında perakende sektöründe kullanılan bazı tablet çeşitleri bu ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte gibidir.

 

Belki de mobil POS niteliğinin üzerine çok düşülmektedir. Mobil POS ödemelerinde yaşanan problem kısmi olarak perakendecinin müşterilerine sunmak üzere ihtiyaç duyduğu ödeme seçeneklerinin nasıl portatif bir şekilde üretilebileceği konusudur. Akla gelen bazı çipli, pinli mobil telefon ödemeleri söz konusudur fakat herkese uyarlanabilecek tek bir çözüm acaba var mıdır?

 

Belki problemin diğer kısmı da bu tür donanımların genellikle bu donanımların kullanımda olmadığı ülkelerde geliştirilmesi ve Avrupa ülkelerindeki ödeme yöntemlerinin gözden kaçırılmasıdır. Bu yüzden tek bir POS cihazını dolaştıran tek kişilik bir orkestra tarzı personelden ziyade ellerinde tabletleri ile gerekli her yerde bulunabilen her personel belki çok daha makuldür.

Bu kullanım esnekliği, eğer tabletlerde aynı anda birkaç işlev görebilme veya program çalıştırılabilme özelliği geliştirilirse özellikle perakende sektöründe yaygın bir kullanıma kavuşacaktır.

 

Aslında tüketici tabletlerini de tümden göz ardı etmememiz gerekir. Birkaç yıl önce sadece IPAD ortalarda iken şimdi çok sayıda seçenek piyasada yer almaktadır. Bunlar perakende dahil değişik iş alanlarını ciddi şekilde etkilemeye başlamış durumdadır. Tüketici tabletlerinin son dönemdeki satışları dayanıklı ve ticari olanlara göre en az beş kat daha fazla durumdadır.Fakat IPAD ve benzeri tüketici tabletlerinin özellikle POS özelliği dahil bir çok iş alanında kullanımı hala oldukça zordur.

 

Türkiye’de 2000 yılından beri Tabletler, Masaüstü & Mobil Yazıcılar, Barkod Okuyucular, El Terminalleri, RFID Okuyucular, Kart Yazıcıları, POS Sistemleri, Ribbon, Etiket, Sarf Malzemeleri  ve Yazılımları konusunda uzmanlaşmış Boer Bilişim, ilgili satış uzmanları  ve yetkili teknik servisiyle Türkiye’nin en büyük ve en seçkin şirketlerinin tercih sebebidir.

 

Bu makalede geçen ürünlerle ilgili tüm sorularınız ve teknik destek talepleriniz için info@boer.com.tr ’ye mail atabilir ya da 444 26 37’yi arayarak uzmanımızla görüşebilirsiniz.

 

Boer Bilişim AŞ / 2015