HID RFID Tagler ile Hayvan Takibi Uygulamaları

Hayvanlar gibi önemli varlıkların takibinde dünya çapında kendini kanıtlamış olan HID, pek çok hayvan takibi uygulaması için özel olarak geliştirilmiş RFID tagleri ile çiftliklerde, laboratuvarlarda, hayvanat bahçelerinde hatta evcil hayvan barınaklarında hayvan takibi işlemlerini çok daha kolay, kontrollü ve verimli hale getirmiştir.

Hayvanlar çiftlikler, müzayede, mezbaha gibi alanlar arasında sıkça gidip gelirler ve bu alanlar içerisinde de sürekli hareket halindedirler. Sürekli hareket eden varlıklar oldukları için takip edilmeleri kolay değildir. Eski tip dövme, elektronik olmayan kulak tagleri takip işlemleri için yeteri kadar verimli değillerdir. Güvenli ve temassız kimliklendirme teknolojileri sayesinde hayvanların RFID transponderları ile takibi artık mümkündür.

Etkili bir temassız kimliklendirme her bir uygulama için doğru aracı gerektirir. HID Global her türlü takip uygulamasının ihtiyacını karşılayacak tagler tasarlamıştır. Büyük baş hayvanlar için olan kulak taglerinden fare kadar ufak hayvanların karın derilerine gömülebilen 1.4 milimetrelik cam taglere kadar her türlü hayvanın takibi tag mevcuttur. Bu tagler sayesinde hayvanların geçiş noktalarında sayım yapmak çok daha kolaydır, hayvanların muayene ve bakım işlemleri bu tagler sayesinde her zaman kayıt altında tutulur ve daha kontrollü sağlanır.

Aşağıdaki tabloda Hayvan takibine uygun tagler, bu taglerin ebatları ve uygulama şekilleri gösterilmiştir.

 

Büyükbaş / Küçükbaş

Evcil ve Egzotik Hayvanlar

Tag Tipi

Glass Tag

Glass Tag

E-unit rod

E-unit Disc

E-unit rod

Glass Tag

Etiketleme Şekli

Deri altı

Seramik Bolus

Kulak

Kulak

Özel

Yerleştirme

Seçenekleri

Deri altı

Ebat

2.12 mm x 12 mm

3.15 mm x 15.5 mm

4 mm x 22 mm

4 mm x 34 mm

1.8 mm x 15 mm

27 mm

24 mm

28 mm & Özel

1mm x 8 mm

1.4 mm x 8 mm

2.12 mm x 9 mm

2.12 mm x 12 mm