UHF RFID Okuyucu nasıl seçilmelidir?

UHF RFID Okuyucu nasıl seçilmelidir?


Uygulamalarınız için en uygun UHF RFID okuyucu çözümünü seçmek büyük önem taşımaktadır.

RFID Okuyucular RFID Sistemlerinin beyni konumundadırlar, aynı zamanda hepsinin birbirinden ayrılan, eşsiz ve farklı özellikleri bulunmaktadır. Bir RFID sistem geliştirmeden önce ihtiyaçlarınızı ve çalışma alanlarınızı belirleyerek uygun RFID etiketi ve okuyucuları seçilmesi en önemli konuların başında gelir.

RFID Okuyucu tercihinizi kolaylaştırmak için size gereken 3 önemli ana konuyu bilgilerinize sunuyoruz,


1) Çalışma Bölgesi

Her ülkenin UHF RFID iletimini düzenleyen kendine özgü yönetmelikleri vardır. RFID sisteminizi faaliyete geçirmeden önce bulunduğunuz ülkenin RFID düzenleme sınırları içinde çalışabilecek RFID okuyucular seçmeniz gerekmektedir. Örneğin Türkiye’de 865-868 MHz band genişliği kullanılmaktadır.

Eğer bir RFID Okuyucu 902-928 MHz band genişliği üzerinde iletim yapmak üzere tasarlandıysa, 865-868 MHZ band genişliği standartlarına sahip bir ülkede bu tip cihazları kullanmak yerel frekans düzenlemelerinin ihlaline yol açacaktır.


2) Anten Portları

Okuma bölgelerinin miktarı ve okuma noktaları uygulama gereksinimlerine göre değişiklikler gösterebilir ve okuma bölgelerinin alanını genişletmek ya da daha fazla okuma noktası eklemek için gereken en önemli etken kullanılacak olan RFID okuyucu ya da Acces Point’in (Erişim Noktası) üzerinde bulundurduğu anten portlarıdır. RFID okuyucunun desteklediği anten sayısı ile anten portlarının doğru orantılı olması gereklidir, bu nedenle cihaz tercihlerinde iletim ve okuma yapılacak bölgelerde kullanılacak anten sayısı ve alınacak cihazın desteklediği anten port sayısı ile birlikte RFID okuyucunun desteklediği anten sayıları da doğru hesaplanmalıdır. İleriye dönük uygulamalar için ek okuma bölgeleri kullanılacaksa ihtiyaç duyulacak anten sayısından biraz daha fazla anten okuyucu desteğine sahip RFID okuyucu seçmek mantıklı olacaktır. RFID okuyucuların en önemli karar verici unsuru RFID anten port sayıları ve destekleri olmalıdır.

Okuyucular genellikle 2, 4 ve 8’li anten portlarıyla gelmektedirler, ama bazı okuyucularda anten çoklayıcı (multiplexers) kullanılarak 32 RFID antene kadar genişleme ve destekleme yapmak mümkün olmaktadır.

   

                         

 

3) İletişim Metodu

Eğer uygulama okuyucunun herhangi bir ağa bağlanmasını gerektirmiyorsa direk olarak ana bilgisayara aşağıdaki şekillerde bağlanabilir,


RS-232

Ethernet

USB


*Not: USB Portundan bağlantı kurma özelliği yalnızca USB RFID okuyucular ile sınırlıdır.

Eğer uygulama okuyucunun bir ağa bağlanmasını gerektirmiyorsa Ethernet ya da Wi-Fi portları kullanılabilir. Bu iki iletişim metodunun kullanılması RFID sistemin ağ üzerinden iletişime geçmesini sağlar ve toplanan bilgiler sistem tasarımınızın ve yazılımınızın desteklediği sistemler tarafından erişilebilir.

Eğer çoklu okuyucu destekleyen ve ana bilgisayar gerektirmeyen bir sisteminiz varsa ağ üzerinden RFID sistemini destekleyen çözümler kullanmak toplam sistem maliyetlerini azaltmak için size yardımcı olabilir.


Türkiye’de 2000 yılından beri Masaüstü & Mobil Yazıcılar, Barkod Okuyucular, El Terminalleri, RFID Okuyucular, Kart Yazıcıları, POS Sistemleri, Ribbon, Etiket, Sarf Malzemeleri  ve Yazılımları konusunda uzmanlaşmış Acod, ilgili satış uzmanları  ve yetkili teknik servisiyle Türkiye’nin en büyük ve en seçkin şirketlerinin tercih sebebidir.


Bu makalede geçen ürünlerle ilgili tüm sorularınız ve teknik destek talepleriniz için info@acod.com.tr ’ye mail atabilir ya da 0216 466 73 66’yı arayarak satış uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Acod / 2015